Як управляти конем з допомогою шенкеля

0
780

Цікаво, чи багато з вас чули слово «shenkel» до того, як потрапили на мій сайт? Мабуть ви подумали, що то якась чудернацька абревіатура, пов’язана з кіньми:) Насправді, шенкель дійсно надзвичайно важливий для верхової їзди і я хочу трохи більше про нього розказати. А дізнавшись, що це таке, ви зрозумієте, чому я обрав таку назву для свого бренду.

Отже, шенкель (а точніше шенкелі, бо їх два) – це головний засіб керування конем. Ні-ні, це не чарівна кнопка, яка вмонтована в коня, щоб «завести» його:) Шенкелем називають внутрішню частину ноги від коліна до щиколотки вершника, яка повернута до коня. Коли вершник правильно натискає шенкелями в боки коня, то спонукає тварину до виконання потрібних йому дій: початку руху, поворотів, зміни швидкості їзди.

Ви мабуть не раз бачили у кіно чи рекламі, як вершник розмашисто вдаряє хвилястими поводами і кінь починає гнати галопом. Так, існує хибна думка, що конем управляють за допомогою рук. Насправді, досвідчений вершник може випустити повід і керувати конем без рук. Ноги вершника – ось безцінний інструмент для комунікації між конем та людиною.

Чи просто управляти шенкелями?

Насправді, правильному використанню шенкелів треба вчитися. Нога не повинна довільно висіти в повітрі, але і не потрібно з усієї сили притискати її до коня.

Основне правило – потрібно виробити в собі звичку не піднімати і не відривати коліно від крил сідла, а затиснути в одній точці. Коліно повинно бути нерухомим шарніром, під яким може рухатися лише шенкель.

Можна робити невеликі тренування: притиснути коліна до певної поверхні і пробувати рухати лише шенкелями.

Під час їзди верхи не потрібно постійно притискати шенкелі до боків коня. Шенкель – це засіб управління, а не страховка від падіння:) Ми не крутимо кермо автомобіля постійно, от і шенкелями не має сенсу крутити. Крім того, якщо шенкелі постійно будуть притиснуті, то кінь звикне до цього безперервного натиску і перестане реагувати на ваші команди.

Шенкелі потрібно застосовувати м’яко і тільки за потреби. І пам’ятати, що кінь – це не кусок м’яса. Якщо його часто товкти, то відбивною він не стане:)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here